Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

2018

♦♦♦ 

29.4.      Ginuška absolvovala svůj první trek Po stopách Rudolfa II. a obsadila s paničkou Luckou nádherné 3. místo. Holky jsou skvělé, gratuluji. 

♦♦♦  

17.2.     Konečně je ukončen výzkum letální juvenilní  encefalopatie parson russell teriérů. Nemoc se sporadicky objevuje po celém světě náhlými a nevysvětlitelnými úhyny štěňat. Projevuje se u štěňat mezi 6. a 12. týdnem věku epileptickými záchvaty nereagujícími na léčbu, postižená štěňata umírají nebo musí být utracena.  Léčba neexistuje. Choroba se dědí recesivně.   Z výzkumu vzorků DNA asi 400 psů bylo zjištěno 18% přenašečů. V nejbližší době bude k dispozici genetický test pro odhalení nosičů nemoci a možnosti vhodného výběru rodičovských párů. Více o nemoci na stránkách CHS Spod Baranca

Naše výsledky nejsou tak hvězdné, jak bych si přála, ale vzhledem k  brzké dostupnosti testu mě to zas až tolik netrápí. 

Kety je clear, Edon je tím pádem carrier, což se obojí  tušilo.  Borgia je clear, všechna ostatní štěňata z B vrhu jsou carrier - přenašeči. Není to ale žádná tragédie, pokud by měli zasáhnout do chovu, stačí jim najít otestované clear partnery. 

Obrovský dík patří Kláře Kalatové, která se po úhynu 2 štěňat nespokojila s vysvětlením "asi otrava nebo co", čímž se dost podstatně zasloužila o zahájení výzkumu, a týmu prof. Hannese Lohi, který z poskytnutých vzorků dokázal objevit vadný gen. 

♦♦♦

4.2.     Ginuška nám dělá velkou radost, zúčastnila se MVP DUOCACIB v Brně a  oba dny vyhrála svou třídu. Gratulujeme. 

♦♦♦

20.1.     Berrea s Ginou jsou kompletně ozubené a jsou plnochrupé. Taky Brenník ohlásil správný skus a všechny zoubky,  zatím bez M3, ale klubou se. 

♦♦♦

Přejeme našim příznivcům všechno nejlepší v novém roce, ať je lepší, než letošní

img_1564--2-.jpg

A ohlédnutí za starým rokem: 

heartOd počátku roku s námi sdílí domácnost malá chlupatá belgická potvratná  živla pojmenovaná po pokémonce Eevee. Je s ní ohromná psina a máme ji rádi. 

yesKety báječně pokročila v záchranářském výcviku, zejména v sutinách exceluje, nicméně zkoušky jí letos nějak nebyly dopřány

smileyEjsík naopak zkoušky úspěšně skládal a tím splnil podmínky pro Atesty Ministerstva vnitra. Pro nepříjemné zranění na jaře se ovšem  nemohl zúčastnit, takže ho Pepa ani nehlásil. Snad to vyjde letos. 

broken heartNaše Madlenka - labutěnka zděděná po mamince, s námi prožila krásných 3/4 roku, byla s námi i na dovolené a báječně se začlenila do naší smečky. Její zdravotní problémy byly ovšem tak vážné, že jsme ji po sérii epileptických záchvatů museli na podzim poslat za duhový most. 

heartKetka odchovala úspěšně druhý vrh nádherných štěňátek. Bylo jich celkem 5 a všem jsme doufám našli dobré pánečky. Fenku Berettu mám ve spolumajitelství a pokud by se nezadařil třetí vrh Kety, ráda bych si nechala štěně po Berettce. 

yesVítek se s Eevee začal věnovat m. j. také puller sportu a jsou vcelku úspěšní, na semináři získal dokonce trenérský průkaz. 

yesKety si na konci roku trochu vylepšila skóre a složila alespoň jednu zkoušku - ZPU1. 

smileyNáš odchov Gina (Borgia Realgar) zaznamenala ohromný úspěch na Vánoční výstavě teriérů. Vyhrála třídu štěňat parsonů a v závěrečné soutěži o nejhezčí štěně vybojovala nádherné druhé místo. Gratulujeme!

Archiv novinek

 

 

 
 

 

Portrét



Kontakt

MVDr. Marta Skrejvalová

Praha

603 179 294

Archiv

Kalendář
<< červen >>
<< 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30