Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdraví

Parson russell teriéři jsou relativně zdravé plemeno, ovšem vyskytují se u nich některé dědičné vady, o kterých stojí za to se zmínit. 

Klub chovatelů teriérů nevyžaduje u chovných jediců žádná zdravotní vyšetření, podmínkou chovnosti je pouze splnění standardu ohledně výšky, počtu zubů a skusu. Nicméně seriozní chovatelé investují nemalé částky do celé řady zdravotních vyšetření, s jejich pomocí by měli odhalit dědičné vady nebo zajistit co nejúplněji zdraví svých odchovů. Samozřejmě Vám chovatel nezaručí, že pes nepřeroste nebo že mu vyrostou všechny zuby perfektně - chyby se stávají a nemůže za to vždy chovatel, obvykle pečlivě vybírá chovný pár, aby jedinci byli typově podobní, jeden z nich vyvažoval nedostatky druhého a byli oba zdraví. 

Některé z dědičných chorob (LOA, SCA, PLL) lze testovat a po otestovaných a negativních rodičích je záruka naprosto zdravých potomků, ale není chybou nakrýt dobrým psem, který je přenašečem některé z těchto chorob, pokud je fena otestovaná a čistá. Přenašeč těchto chorob nikdy nebude nemocný a zplodí  s takovou fenou potomky buď čisté nebo maximálně přenašeče, nikdy nemocné (platí to samozřejmě i obráceně - pes čistý a fena přenašečka). Pes hezkého exteriéru a dobré povahy, případně výjimečných pracovních vloh je určitě pro chov větším přínosem, než čistý pes bez pracovních schopností nebo s vadami exteriéru. Z toho důvodu jsou zdravotní testy pro dobré chovatele velmi důležité. 

Nemoci, které lze testovat geneticky (potomky otestovaných čistých rodičů už není třeba testovat): 

LOA - pozdní mozečková ataxie

SCA - Spinocerebellární ataxie

PLL - primární luxace čočky

Hyperurikosurie

Nemoci, které nelze testovat geneticky, ale je dobré je vyšetřit:

Luxace patelly - u posuzovatelů schválených klubem a Komorou veterinárních lékařů

Dysplasie kyčelních kloubů - RTG snímek lze asi zhotovit u každého ortopeda, který jej může i předběžně posoudit, oficiálně lze zaslat některému z posuzovatelů DKK. Současně slouží snímek i jako důkaz absence Legg-Calvé-Perthesovy choroby

Dědičné oční choroby - seznam posuzovatelů

BAER - test sluchu

 

Příspěvky

PLL - primární luxace čočky

7. 1. 2016

 

SCA (Spinocerebelární ataxie)

6. 1. 2016

 

LOA (Late Onset Ataxia)

6. 1. 2016

 

Hyperurikosurie

6. 1. 2016

 

Legg Calvé Perthes

6. 1. 2016

 

Luxace pately

6. 1. 2016

 
 

 

PortrétKontakt

MVDr. Marta Skrejvalová

Praha

603 179 294

Archiv

Kalendář
<< červenec >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31